Blog

Trendy konsumenckie – czyli co nas czeka w 2023 roku?

Sytuacja geopolityczna, rosnąca inflacja, a tym samym ceny, zmuszą wielu z nas do zredefiniowania swoich nawyków żywieniowych. Zmianom ulega też świadomość na temat zdrowego odżywiania. A jakie konkretnie trendy będą widoczne w 2023 roku?

Nowy Rok to nie tylko nadzieja na lepsze jutro, ale również trendy, które już od kilku tygodni przebijają się do opinii publicznej, wskazują nam kierunek oraz mówią, co będzie modne w 2023 roku. Sytuacja geopolityczna, rosnąca inflacja, a tym samym ceny, zmuszą wielu z nas do zredefiniowania swoich nawyków żywieniowych. Zmianom ulega też świadomość na temat zdrowego odżywiania. A jakie konkretnie trendy będą widoczne w 2023 roku? Sprawdźcie poniżej!

Gotowanie w domu i szybkie przepisy z TikToka

Ceny żywności i wzrost kosztów sprawiają, że wracamy do gotowania w domu. Widoczne było to na całym świecie podczas kryzysu ekonomicznego w 2007 roku i możemy też spodziewać się takiego zachowania w 2023 roku. Ograniczymy wyjścia do restauracji, a w domu będziemy chcieli gotować prosto, szybko, ale i smacznie. We własnej kuchni mamy możliwości, aby przygotować potrawy taniej oraz zgodnie ze swoimi potrzebami i przekonaniami. W poszukiwaniu oszczędności i dobrego planowania budżetu, warto przygotować listę dań obiadowych na kilka dni do przodu. Pomocne w przygotowaniu większej ilości potraw niewątpliwe będą przyprawy w płynie Qulino. Dzięki nim bez trudu stworzymy aż 7 dań w zupełnie różnych smakach, dysponując nawet mocno ograniczoną liczbą składników. Wśród produktów Qulino znajdziemy zarówno przyprawę Meksykańską, przyprawę Indyjską, a dla mięsożerców przyprawę do żeberek (np. 3 Pieprze). Kolejnym trendem, który pomoże nam w ciekawym i smacznym gotowaniu w domu, będą coraz popularniejsze szybkie przepisy, które publikowane są w social mediach, szczególnie na TikToku. Błyskawiczne przekąski czy nawet dania obiadowe, które ugotujemy w zaskakujący sposób, oglądane są przez miliony osób na całym świecie! Warto poszukać czegoś dla siebie!

Oszczędzanie i niemarnowanie żywności

Trendem, który będzie wyraźnie widoczny w 2023 roku jest dbanie o środowisko, niemarnowanie i oszczędzanie żywności. To już kolejna pochodna obecnej sytuacji na świecie, która zmusza nas do zaciskania pasa. Jak informuje Innova Market Insights, konsumenci ograniczają marnowanie żywności i poddają recyklingowi oraz upcyklingowi coraz więcej produktów spożywczych. Ze wspomnianego badania możemy dowiedzieć się również, że zwracamy uwagę na proste, ale pożywne produkty, które są przystępne cenowo i można je wykorzystać w wielu potrawach. Coraz częściej kupujemy hurtowo, wybieramy marki własne oraz ograniczamy wydatki na produkty luksusowe. Szukamy sposobów na niedrogie utrzymanie zdrowej diety, co będzie wyzwaniem zarówno dla konsumentów, jak i producentów żywności. Przyprawy w płynie Qulino można wykorzystać zarówno jako klasyczną przyprawę do schabowego, ale też jako przyprawę do zupy, czy przyprawę do szaszłyków. Pozwala to przygotować wiele potraw nawet z produktów, które zostały nam z poprzedniego dnia. Takie racjonalne planowanie zakupów oraz przygotowywanie większej ilości potraw to prosty sposób, aby ograniczyć wydatki oraz zapobiec wydawaniu pieniędzy na impulsowe zakupy.

Więcej roślin

W ostatnich latach zauważalny był wzrost zainteresowania produktami roślinnymi, który następnie naturalnie wyhamował, jednak w 2023 roku znów zauważymy wzrost ich popularności. Konsumenci oczekują coraz bardziej atrakcyjnych produktów odpowiednich dla diety wegetariańskiej i wegańskiej, ale równie ważna jest dla nich kreatywność ich wykorzystania. Poszukując nowych smaków będziemy chcieli odkrywać na nowo regionalne kuchnie, ale w wersjach roślinnych! W poszukiwaniu nowych smaków pomocne będą przyprawy w płynie Qulino, które są odpowiednie zarówno dla wegetarian, jak i dla wegan oraz są bezglutenowe, co pozwala stosować je w niemal każdej diecie! Przygotujesz dzięki nim pyszne wegetariańskie wersje dań, np. z Przyprawą Indyjską lub Masala, ale też całkowicie wegańskie potrawy z przyprawą do cukinii (np. Prowansalską). Innym z powodów, dla którego dieta roślinna będzie jeszcze bardziej popularna w 2023 roku, jest większe zainteresowanie ekologią. Produkcja mięsa i innych produktów odzwierzęcych obciąża środowisko, natomiast dieta roślinna jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska – szczególnie tych jej składników, które wyróżnia ekologiczna uprawa.
W 2023 roku czeka nas wiele wyzwań, którym będziemy musieli stawić czoło. Jednak odpowiednie planowanie, wykorzystywanie resztek oraz niemarnowanie żywności pozwoli racjonalnie zagospodarować nasze domowe budżety. Dlatego poczuj radość gotowania i przygotuj coś pysznego z przyprawami Qulino!