Blog

Dieta wegańska – na czym polega i jak czerpać z niej korzyści?

Trendy na 2023 rok wskazują, że żywność pochodzenia roślinnego, po kilku latach stabilizacji, znów zacznie zyskiwać na popularności. Wzrost napędzają nie tylko konsumenci, którzy chcą odżywiać się w ten sposób, ale również marki, które będą mieć w swojej ofercie coraz więcej produktów wegańskich. No właśnie, wegańskich, czyli jakich? Zapraszamy do lektury naszego wpisu, w którym wyjaśniamy na czym polega dieta wegańska, jak czerpać z niej korzyści i jak wykorzystać w niej przyprawy w płynie!

Weganie ze swojej diety świadomie wykluczają wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie tylko mięso, ale również ryby, jajka, nabiał, a niektórzy nawet miód oraz produkty z dodatkami odzwierzęcymi, takimi jak: żelatyna, albumina, kazeina czy koszenila. Powody są różne: etyczne, zdrowotne lub jest to po prostu chęć  ograniczenie diety jedynie do produktów roślinnych. Dieta wegańska wymaga oczywiście zdrowego rozsądku i zadbania, aby dostarczać wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. I pamiętaj! Najlepiej przed zmianą sposobu odżywiania skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem i wykonać podstawowe badania.

Jak przejść na dietę wegańską i jakie są jej zalety?

Jak z każdą dietą, również przygodę z dietą wegańską najlepiej rozpocząć od małych kroków. Stopniowo zwiększać spożycie warzyw i owoców, jednocześnie jedząc coraz mniej mięsa i produktów odzwierzęcych. Odstawiając mięso i nabiał należy pamiętać, aby zrównoważyć składniki odżywcze, które dostarczają i włączyć do diety rośliny strączkowe, produkty sojowe oraz orzechy i nasiona, które są dobrym źródłem białka pochodzenia roślinnego oraz zielone warzywa liściaste oraz pełnoziarniste produkty zbożowe będące źródłem żelaza. Co zyskasz przechodząc na weganizm? Badania wskazują, że dieta wegańska wspomaga utrzymanie zdrowego serca, obniża poziomu cukru we krwi oraz wpiera spadek masy ciała. Będąc na diecie wegańskiej ograniczamy również spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, zwiększamy podaż witaminy C oraz błonnika, który wspomaga pracę jelit.

Jak komponować dania wegańskie?

Coraz większa ilość produktów wegańskich na sklepowych półkach, zdecydowanie pomaga w skomponowaniu smacznych potraw. Obecnie bez trudu przygotujemy pyszne zapiekanki warzywne, dania na bazie soi (np. z tofu) i roślin strączkowych, które są wręcz nieograniczonym źródłem doskonałych przepisów. Produkty to jedno, a smak to druga sprawa! W końcu chcemy, aby dieta była nie tylko zdrowa, ale i smaczna. W tym pomogą przyprawy w płynie Qulino, które są w 100% wegańskie i mogą być bez obaw wykorzystywane w tego rodzaju diecie. Użyjecie ich jako przyprawę do szaszłyków warzywnych, przyprawę do cukinii, ale również jako przyprawę do zup, kremów i zapiekanek. Siedem smaków przypraw w płynie pozwoli każdego dnia odkrywać nowe regiony świata i przygotować pyszne dania wegańskie. Komponowanie diety wegańskiej wymaga nieco więcej uwagi, dlatego należy zwrócić uwagę, aby posiłki zawierały:

– źródło białka (np. strączki)

– źródło żelaza (np. rośliny zielone)

– produkty pełnoziarniste (kasze, ryż, pieczywo)

– orzechy, nasiona i tłuszcze (np. oliwa, olej z wiesiołka)

Niedobory składników odżywczych i suplementacja

Zwróciliśmy już uwagę, aby przy stosowaniu diety wegańskiej bilansować białko oraz żelazo. Jednak nie tylko te składniki są niezbędne dla zdrowia naszego organizmu. Unikanie białka zwierzęcego może wymagać suplementacji niektórych składników, które mają wpływ na zdrowie serca, kości czy zębów. Oprócz białka i żelaza, są to również wapń, cynk, witaminy B12 i D. Jedne z nich możemy z łatwością znaleźć w produktach roślinnych, np. strączkach, orzechach, soi oraz szpinaku, siemieniu lnianym i olejach roślinnych, a inne niestety nie. Aby dostarczyć odpowiednie ilości witaminy B12 oraz witaminy D konieczna jest ich suplementacja! Powinna być ona jednak poprzedzona konsultacją z lekarzem lub dietetykiem. Dieta wegańska jest zdrowa i bezpieczna, ale wymaga odpowiedniego zbilansowania, rozwagi i stopniowej zmiany naszych nawyków żywieniowych, które będą korzystne dla naszego organizmu.