Blog

Techniki przygotowywania mięs: pieczenie, grillowanie, sous-vide

Kolejny dzień może być kolejną kulinarną przygodą! Choć przygotowywanie nawet najprostszych dań potrafi sprawiać wiele przyjemności, czasem pojawia się myśl - a gdyby tak coś zmienić? Dobrze się składa, bo tradycyjne przyrządzanie mięsa to nie jedyna opcja, którą posłużyć się można w kuchni. Dlaczego więc ograniczać się do jednego, monotonnego sposobu gotowania, skoro istnieje wiele różnorodnych technik, które sprawią, że Wasze dania staną się jeszcze bardziej wyjątkowe i zróżnicowane? Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych sposobów, które położą kres kuchennej rutynie!

Kolejny dzień może być kolejną kulinarną przygodą! Choć przygotowywanie nawet najprostszych dań potrafi sprawiać wiele przyjemności, czasem pojawia się myśl – a gdyby tak coś zmienić? Dobrze się składa, bo tradycyjne przyrządzanie mięsa to nie jedyna opcja, którą posłużyć się można w kuchni. Dlaczego więc ograniczać się do jednego, monotonnego sposobu gotowania, skoro istnieje wiele różnorodnych technik, które sprawią, że Wasze dania staną się jeszcze bardziej wyjątkowe i zróżnicowane? Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych sposobów, które położą kres kuchennej rutynie!

Prosta zmiana

Jeśli nie chcecie od razu rzucać się na głęboką wodę, rekomendujemy zwrócić się w kierunku piekarnika i upiec mięso – najlepiej korzystając z sondy, która wskaże nam temperaturę w środku mięsa. Choć pieczenie może nie wydawać się szczególnie trudnym zadaniem, to jednak odrobina wiedzy, czy garść użytecznych trików jest niezwykle ważna, jeśli chcecie, by pieczeń wyszła soczysta i miękka. Gwarantujemy, że tak przygotowane mięso to świetna propozycja na urozmaicenie codziennych posiłków. O czym w takim razie należy pamiętać, zanim zabierzecie się za gotowanie? Przede wszystkim o jakości mięsa. Najlepiej jest wybrać mięso świeże, które na dodatek posiada więcej tłuszczu. Równie ważna jest marynata, którą pokryjecie przygotowywane mięso. Bez odpowiedniej kompozycji dodatków, nie będzie ono dostatecznie aromatyczne. Doskonale w tej sytuacji sprawdzą się przyprawy w płynie Qulino, których wyrazisty smak sprawi, że bez trudu osiągniecie perfekcyjną głębię i charakter, niezależnie od tego, którą przyprawę wybierzecie. Qulino nie spływa z produktu, dzięki czemu dokładnie się wchłania, wystarczy więc dodać łyżeczkę przyprawy do mięsa Qulino i gotowe! Zanim jednak włożycie mięso do piekarnika, obsmażcie je krótko (już zamarynowane) na patelni. W ten sposób zapobiegniecie późniejszemu wydostaniu się soków do naczynia i utracie przez pieczeń soczystości. Z kolei po wyjęciu upieczonego już mięsa z pieca, odczekajcie chwilę, by temperatura wewnątrz się wyrównała i dopiero wtedy przystąpcie do krojenia.

Na ciepłe dni

Gdy pogoda dopisuje, z przyjemnością spędzamy czas na świeżym powietrzu. Warto wtedy zjeść obiad na dworze urządzając grilla! Grillowanie to kolejna z technik, z użyciem której w ciekawy i smaczny sposób przyrządzicie mięso. Aby wszystko wyszło jak należy, mięso warto zamarynować dzień lub co najmniej kilka godzin przed zaplanowaną ucztą. W tym celu wystarczy wymieszać wybrane mięso z przyprawą Qulino, np. 3 Pieprze i włożyć do lodówki. Innowacyjna formuła przypraw Qulino, która zapobiega ich przypalaniu się, sprawia, że są one idealnym wyborem do przyprawienia mięsa na grilla. Pozwalają one na wygodne grillowanie bez obaw o spalone fragmenty przypraw i brudne urządzenie, które trudno doczyścić. W zależności od rodzaju mięsa, kontrolujcie czas grillowania – przykładowo, dla kurczaka idealne będzie kilkanaście minut, ale wieprzowina (np. w postaci karkówki) będzie już potrzebować nawet do 25 minut. Aby jeszcze bardziej urozmaicić danie, polecamy razem z mięsem położyć na grillu także warzywa i dodatki.

Dla bardziej wymagających

Ostatnią techniką gotowania mięsa, którą warto jest poznać, jest metoda sous-vide. Brzmi nieco tajemniczo? To zapewne ze względu na jej nazwę, która powstała we Francji w latach 70. XX wieku i dosłownie oznacza „w próżni”. Właśnie tak – technika ta polega na przygotowaniu mięsa w specjalnie do tego przeznaczonych woreczkach, które z użyciem pakowarki zamyka się próżniowo, a następnie gotuje w kąpieli wodnej. Dzięki tej technice mięso nie traci smaku, gdyż jego soki zostają w środku. Nie ma też obawy o jego niedogotowanie. Wszystko odbywa się w niższej niż w przypadku gotowania tradycyjnego, stale utrzymywanej temperaturze (nie przekracza ona 100 stopni). Jak jednak tę temperaturę kontrolować? W specjalnie do tego przeznaczonym cyrkulatorze. Urządzenie to posiada grzałkę z termostatem, a więc wystarczy włożyć je do garnka z wodą, aby utrzymać w nim stałą temperaturę. Przed włożeniem i zgrzaniem w woreczku mięsiwa, powinniśmy je przyprawić, np. Przyprawą Qulino Słodko-ostrą lub Prowansalską. Należy przy tym pamiętać, że potrawy przygotowywane metodą sous-vide mają o wiele intensywniejszy smak, dlatego powinniśmy zastosować nieco mniej przyprawy.        

Wybierzcie ten sposób, który jest dla was tym najsmaczniejszym i w nim czujecie się najlepiej – gotowanie to przygoda, w której powinniśmy się czuć komfortowo. Warto jednak eksperymentować, w końcu nigdy nie wiadomo czy wieżo wypróbowana technika nie okaże się tą ulubioną.