Blog

Sztuka dekoracji talerza. Bo jemy również oczami!

Przygotowując dania dla domowników lub gości, często skupiamy się głównie na smaku. Ważne jest dla nas, aby potrawy były smaczne, dobrze przyprawione i wyraziste. Nieco mniejszą uwagę przykładamy do tego, jak podamy potrawę. Wierzcie lub nie, lecz jest to równie istotne! Nieprzypadkowo mówi się, że jemy również oczami. Gdy podajemy danie, powinno ono wyglądać apetycznie i zachęcać do zjedzenia. Można jednak pójść o krok dalej - poznajcie zasady platingu!

Przygotowując dania dla domowników lub gości, często skupiamy się głównie na smaku. Ważne jest dla nas, aby potrawy były smaczne, dobrze przyprawione i wyraziste. Nieco mniejszą uwagę przykładamy do tego, jak podamy potrawę. Wierzcie lub nie, lecz jest to równie istotne! Nieprzypadkowo mówi się, że jemy również oczami. Gdy podajemy danie, powinno ono wyglądać apetycznie i zachęcać do  zjedzenia. Można jednak pójść o krok dalej – poznajcie zasady platingu!

Plating, czyli sztuka przyozdabiania talerza, może kojarzyć nam się z drogimi restauracjami. To właśnie tam, niewielka ilość jedzenia podawana jest w rozmaitych układach i z licznymi dodatkami, które sprawiają, że potrawa cieszy oczy. Niezależnie od tego, czy gotujemy dla gości, czy dla siebie, wystarczy uaktywnić wyobraźnię! Z najprostszego dania może powstać obraz, który zachęci do jedzenia nawet największych niejadków. 

Wszystko zaczyna się od kuchni

Zanim jednak zaczniemy przystrajać nasze dania, trzeba je najpierw przygotować. Powinniśmy korzystać wyłącznie ze świeżych produktów: owoców i warzyw oraz dobrej jakości mięs i ryb. Jakość produktu podkreślą aromatyczne przyprawy, których wyrazisty smak nada charakteru całemu daniu. Doskonale skomponowane przyprawy w płynie Qulino przygotowano wyłącznie z naturalnych i wegańskich składników. Nie zawierają konserwantów i sztucznych barwników. Gwarantują intensywny smak i dają możliwość ugotowania przepysznych potraw z różnych zakątków świata! Przyprawy Qulino doskonale sprawdzą się zarówno do mięs, jak i warzyw. Wystarczy tylko łyżeczka przyprawy w płynie Qulino, by idealnie doprawić potrawę.

Na dobry początek

Choć mówi się, że jedzeniem nie należy się bawić, w tym przypadku można tą zasadę troszkę nagiąć. Sztuka dekorowania może być świetną zabawą wymagającą kreatywnego myślenia, a wszystko zaczyna się od talerza. To jaki kształt, czy kolor wybierzemy ma ogromne znaczenie.

  • Biały – najbardziej klasyczny, uniwersalny, ale i elegancki. Sprawia, że daniu nadana jest pewna czystość, co pozwala na większą zabawę dekoracjami.
  • Ciemne talerze – głównie kojarzą nam się z nowoczesnością, lecz dodają również surowego wyrazu potrawie. Idealnie nadają się do potraw o mniejszej objętości, ponieważ mimo tego, że jedzenia nie ma wiele, nie ginie ono na talerzu. 
  • Różowy – ten kolor podświadomie przywołuje nam na myśl deser. Dlatego dania na nim podane mogą wydawać nam się słodsze.
  • Zieleń – przede wszystkim kojarzy nam się ze zdrową żywnością. Wszystko co ekologiczne i pełnowartościowe zostanie podkreślone właśnie na tym kolorze talerza.
  • Pomarańczowy – sprawia, że potrawy wydają nam się smaczniejsze i bardziej oryginalne. 

Pamiętajmy, że talerz to tło naszego obrazu i to do niego należy dostosować dalsze kroki.

Jak stworzyć dzieło sztuki?

Podstawową zasadą jest umiar – nie należy przesadzać z ozdobami, ani wielkością dania. Jak wiadomo mniejszą ilość jedzenia łatwiej ułożyć na talerzu, lecz pamiętajmy, że porcja musi być wystarczająca, aby nasi goście nie wyszli głodni. Prostota jest mile widziana i nadmierna ilość ozdobnych dodatków może wywołać odwrotny efekt od zamierzonego – czasem mniej znaczy więcej!

  1. Tak jak w fotografii, także w przypadku platingu sprawdzi się metoda trójpodziału. Na czym ona polega? Gdybyśmy narysowali na talerzu dwie linie poziome oraz dwie linie pionowe, to w miejscu ich przecięcia znajdują się „mocne” punkty naszego obrazu na talerzu. To w tych miejscach należy układać główne lub najważniejsze składniki potrawy. 
  2. Kontrast dodatkowo przyciągnie wzrok do talerza. Warto bawić się kolorami, lecz lepiej unikać sztucznych barwników i skupić się na tych naturalnych. Polecamy postawić na kurkumę, matchę, buraki czy dobrej jakości przyprawy, które zapewnią wyrazisty kolor.
  3. Warto zwrócić również uwagę, aby styl zgadzał się z rodzajem potrawy. Nie ma jednego sposobu na przyozdobienie każdego dania. Inaczej udekorujemy dania kuchni polskiej, a inaczej kuchni indyjskiej czy meksykańskiej. W zależności od tego, który styl wybierzecie, przyprawy w płynie Qulino pozwolą Wam wybrać się w podróż w najdalsze zakątki świata.
  4. Dekoracje – czyli wisienka na torcie wszystkich potraw. Ważne, żeby były jadalne. Warto postawić na produkty sezonowe – zioła, kiełki i warzywa. Należy jednak pamiętać, żeby były one świeże, gdyż nawet lekko zwiędnięte liście sałaty mogą skutecznie zepsuć estetykę naszego dania.

Czerpcie inspiracje oraz inspirujcie innych! Niezwykle pomocne może okazać się podglądanie dzieł wybitnych szefów kuchni lub blogów kulinarnych. Czasem możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, na ile sposobów można przyozdobić talerz lub pokazać jakiś produkt. 

Zalety ładnego układania jedzenia

Większość z nas jest wzrokowcami – dotyczy to również jedzenia. Znacznie chętniej chwalimy się jedzonym przez nas posiłkiem na naszych mediach społecznościowych, jeśli cieszył on nie tylko podniebienie, ale również oko. Wedle badań jesteśmy w stanie odmiennie ocenić smak potrawy w zależności od tego, czy została ona podana niechlujnie, czy ładnie udekorowana. Jest to świetny sposób, żeby zachęcić wasze dzieci do zjedzenia np. warzyw, na które nawet by nie spojrzały.