Blog

Mięso mięsu nierówne, czyli jak przygotować najpopularniejsze rodzaje mięsa

Mimo, że coraz więcej osób przechodzi na dietę roślinną, mięso wciąż jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników w kuchni. Zawiera wiele wartości odżywczych i białka, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród najpopularniejszych rodzajów znajdują się: drób (np. kurczak), wieprzowina i wołowina. Każdy z tych rodzajów ma swoje unikalne cechy i wymaga odpowiedniego przygotowania. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak perfekcyjne przygotować najpopularniejsze rodzaje mięsa!

Mimo, że coraz więcej osób przechodzi na dietę roślinną, mięso wciąż jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników w kuchni. Zawiera wiele wartości odżywczych i białka, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród najpopularniejszych rodzajów znajdują się: drób (np. kurczak), wieprzowina i wołowina. Każdy z tych rodzajów ma swoje unikalne cechy i wymaga odpowiedniego przygotowania. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak perfekcyjne przygotować najpopularniejsze rodzaje mięsa!

Mięsa różnią się przede wszystkim smakiem i aromatem. Bardzo ważną kwestią jest technikach ich przygotowania, czyli pieczenie, smażenie, gotowanie lub też grillowanie. Każda z tych metod nada mięsu inny smak i konsystencję. Przykładowo, pieczenie może nadawać mięsu kruchości, a grillowanie nada mu charakterystyczny aromat dymu. Kurczaka i wieprzowinę warto wcześniej zamarynować, wykorzystując np. przyprawy w płynie Qulino. Mięso zyska głębie smaku i spowoduje, że po przygotowaniu będzie miękkie i soczyste. Wołowinę, szczególnie w przypadku mięsa na steki, możemy potraktować jedynie solą i pieprzem.

Sekret delikatnego i soczystego kurczaka

Kurczak jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów mięsa. Można go przygotować na wiele sposobów, w tym poprzez pieczenie, smażenie czy gotowanie. Aby kurczak był smaczny i soczysty, ważne jest, aby nie smażyć go zbyt długo. To największy błąd podczas przygotowywania tego rodzaju mięsa. Kurczak, szczególnie filet z piersi lub tym bardziej polędwiczki, potrzebuje zaledwie kilku minut, by był gotowe do spożycia. Nabierze już odpowiedniej temperatury w środku i jednocześnie pozostanie soczysty. Więcej czasu potrzebują skrzydełka, czy też udka które przygotowujemy najczęściej w piekarniku lub na grillu i chcemy, aby ich skóra była chrupiąca, a w środku były miękkie i aromatyczne. Mięso z kurczaka najlepiej jest zamarynować na kilka godzin przed obróbką. Własnoręcznie przygotowana marynata lub gotowa przyprawa w płynie, np. Słodko-Ostra, nada mu perfekcyjnego smaku i aromatu. W przypadku tak delikatnego mięsa, doskonale sprawdzą się również przyprawy w płynie Gyros i Masala.

Miękka i krucha wieprzowina

Wieprzowina to mięso ciemniejsze i bardziej tłuste niż kurczak. Wymaga znacznie więcej czasu podczas obróbki termicznej, by zyskała odpowiednią miękkość i kruchość. Jednak ostatecznie bardzo dużo zależy od części z której pochodzi. Najdelikatniejsza jest polędwica wieprzowa, która po zbyt długim smażeniu lub pieczeniu staje się sucha – dlatego w jej przypadku najlepiej sprawdzą się specjalne sondy, które wskażą na temperaturę w środku mięsa. Idealna polędwica powinna mieć 67 st. C.  Najdłuższej obróbki wymaga łopatka, która długo pozostjae bardzo twarda. Jedną z lepszych metod na przygotowanie wieprzowiny (np. łopatki) jest jej początkowe obsmażenie na bardzo mocnym ogniu, a następnie duszenie z dodatkiem płynu pod przykryciem. Jeśli planujecie grilla to doskonale sprawdzi się znana i lubiana przez wszystkich karkówka. Przed wrzuceniem jej na ruszt, koniecznie zamarynujcie ją w przyprawach do mięsa Qulino! Nadadzą jej perfekcyjnego smaku i sprawią, że po przygotowaniu na grillu, będzie miękka i soczysta. 

Królowa mięs – wołowina

Osiągnięcie perfekcyjnego wysmażenia jest zdecydowanie najtrudniejsze przygotowując wołowinę. Szczególnie jej najbardziej szlachetne kawałki, które doskonale sprawdzają się jako mięso na steki: rostbef, antrykot czy delikatną polędwicę wołową. Wystarczy zaledwie kilka minut z każdej strony na bardzo gorącej patelni, by osiągnąć perfekcyjny stopień wysmażenia. Uwaga! Łatwo jest przesadzić! W odróżnieniu od kurczaka czy wieprzowiny, surowe mięso wołowe nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Idealne steki pozostają różowe w środku, a popularny w Polsce tatar to po prostu posiekane, surowe mięso wołowe. W przypadku pozostałych części wołowiny (np. na gulasz), można postępować podobnie jak w przypadku wieprzowiny, choć nie wymaga ona aż tak długiego czasu przygotowania. Z wołowiną doskonale będzie komponować się przyprawa w płynie 3 Pieprze od Qulino, która nada mu pikantności i wyjątkowego aromatu trzech rodzajów pieprzu: czarnego, zielonego i białego.

Każdy rodzaj mięsa ma swoje unikalne cechy i wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby mięso nie było suche, należy pamiętać o czasie obróbki oraz o odpowiednim przygotowaniu mięsa, np. zamarynowaniu go w przyprawy w płynie Qulino, które nadadzą mięsu dodatkowego smaku i aromatu. Przyprawy w płynie Qulino, takie jak 3 Pieprze, Gyros, Słodko-Ostra czy Masala, świetnie sprawdzają się w przypadku kurczaka, wieprzowiny i wołowiny. Oczywiście nie są to jedyne przyprawy, które można wykorzystać – można je dowolnie mieszać i eksperymentować z różnymi kombinacjami, aby znaleźć swój ulubiony smak.

Pamiętajmy również, aby wybierać wysokiej jakości mięso. Najlepiej od sprawdzonych, lokalnych dostawców, którzy zapewniają dobre warunki hodowli i żywienia zwierząt. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na smak mięsa, ale także na jakość naszego jedzenia i samopoczucie.