Blog

Gotowanie na ekranie – czyli sztuka smaku zamknięta w obrazie.

Kuchenne wyczyny najlepszych kucharzy na świecie, przyciągają przed ekrany miliony osób. Obecnie popularne są nie tylko programy telewizyjne, ale również filmy dokumentalne, które przedstawiają sztukę kulinarną oraz produkcje, które swoją fabułę opierają właśnie na gotowaniu. Jakie filmy, seriale i programy kulinarne warto obejrzeć? Sprawdźcie nasz przegląd!

Kuchenne wyczyny najlepszych kucharzy na świecie, przyciągają przed ekrany miliony osób. Obecnie popularne są nie tylko programy telewizyjne, ale również filmy dokumentalne, które przedstawiają sztukę kulinarną oraz produkcje, które swoją fabułę opierają właśnie na gotowaniu. Jakie filmy, seriale i programy kulinarne warto obejrzeć? Sprawdźcie nasz przegląd!

Jak gotują najlepsi?

Wśród filmów i seriali dokumentalnych, prym wiedzie wielosezonowy Chef’s Table, który pokazuje najwspanialszych kucharzy i ich restauracje rozsiane po całym świecie. W programie poznajemy ich pasję do gotowania, dbałość o produkty i najmniejsze detale, które sprawiają, że przygotowane przez nich dania to nie tylko poezja smaku i zapachu, ale również uczta dla oczu. Pokazem kunsztu kulinarnego jest również popularny Final’s Table, w którym rywalizują szefowie kuchni z całego świata. Pamiętajcie, że choć nie dla wszystkich gotowanie jest pasją, to każdy z nas może gotować jak mistrz z przyprawami w płynie Qulino! Dostępne są w aż 7 wariantach i pozwalają w kilka chwil przygotować pyszne dania, których smak podkreślą idealnie zbalansowane proporcje przypraw. Wśród pozycji obowiązkowych, które należy obejrzeć w serwisach streamingowych jest również „Ugly Delicious”. Ten inspirujący serial dokumentalny przybliża historię najpopularniejszych dań i klasyków kulinarnych z całego świata – pizzy, BBQ, potraw na Święto Dziękczynienia czy indyjskich lub chińskich potraw narodowych.

Kulinarne przygody z aktorami w roli głównej

Kuchnia i gotowanie to doskonały motyw do zbudowania fabuły, którą pokochają widzowie z całego świata. Wśród produkcji możemy znaleźć zarówno filmy oparte o historie na faktach, jak również napisane zupełnie od zera. Inspirowany dwoma historiami „Julie i Julia” to film opowiadający o sekretarce, która nie przepadała za swoją pracą i postanowiła zrealizować wszystkie 524 przepisy jednej z najbardziej znanych kobiet w kuchni – Julii Child. W weekendowy wieczór warto również obejrzeć Bradleya Coopera w filmie „Ugotowany”, który jako charyzmatyczny szef kuchni nie udźwignął sławy, którą zdobył i próbuje ponownie stworzyć najlepszą restaurację na świecie. Nie możemy też zapomnieć o bajce, która zachwyci nie tylko najmłodszych widzów! Animacja „Ratatuj” to pełna humoru historia o gotującym… szczurze. Swój tytuł zaczerpnęła z klasycznego dania kuchni francuskiej, czyli ratatouille. Jeśli, podobnie jak szczur Remy i kucharz Linguini, chcecie spróbować swoich sił w jego przygotowaniu, skorzystajcie z naszej Przyprawy Prowansalskiej Qulino! A co słychać wśród nowości? Szczególnie polecamy serial „The Bear”, który zaskakuje grą aktorską i wspaniałymi zdjęciami oraz „Menu”, w którym znany z roli Lorda Voldemorta Ralph Fiennes, wciela się w rolę specyficznego szefa kuchni.

A w Polsce…

Również wśród naszych rodzimych produkcji, możemy znaleźć godne polecenia programy. W ostatnich latach gotowanie zyskało w Polsce ogromną popularność, dlatego zarówno telewizje, jak i internetowi twórcy starają się podążać za tym trendem. Wśród programów znajdziemy oczywiście najsympatyczniejszego z kucharzy, a więc Roberta Makłowicza, który od kilku lat zabiera nas w kulinarne podróże po Polsce i świecie na swoim kanale YouTube. Swoim kunsztem popisuje się również Karol Okrasa, przygotowując klasyczne potrawy kuchni polskiej w zupełnie nowej odsłonie, które nierzadko bywają zaskakujące. Przez lata powstało również wiele konkursów i telewizyjnych show, które ukazują zarówno rywalizujących szefów kuchni, celebrytów, jak i amatorów. W dwóch z nich jurorem jest ambasador marki Qulino – Michel Moran. I pamiętaj – nawet jeśli jesteś początkującym kucharzem, sprawdź nasze przyprawy Qulino, spróbuj przygotować aromatyczne dania. Ty też jesteś mistrzem!